Second opinion pro lékaře

Solitární extramedulární plasmocytom u 45leté ženy

Myelom
1. 12. 2021
» Přehled případů » Myelom » Solitární extramedulární plasmocytom u 45leté ženy
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o doporučení dalšího postupu. 45leté paní byla 9/21 provedena oboustranná tonsilectomie pro chronickou tonsilitidu. V histologii obou tonsil byl popsán chronický lakunární zánět s fokální akutní exacerbací, místy objemné aktinomykotické drúzy, ve spodině nápadně zmnožené vazivo. Při 2. čtení v jednom vzorku levé tonsily popsáno ohraničené ložisko plazmocytárního infiltrátu do 5 mm. Plazmocyty většinou přiměřeného vzhledu, některé s mírně zvětšeným jádrem. V IHC vyšetření: CD138 difuzně pozitivní, lambda negativní, kappa pozitivní. Ostatní markery: CD23, CD20, CD5, CD3 značí hyperplastickou lymfatickou tkáň v obvyklé distribuci. amyloid neprokázán. Hodnoceno jako plasmocytom NS pravděpodobnost 2. Doporučeno hematologické vyšetření. V lab. nálezech nezjištěna patologie, KO, ELFO bílkovin séra, imunofixce bez nálezu MIg, FLC včetně poměru v normě, JT, renální parametry, Ca , imunoglobuliny v normě. Provedli jsme vyšetření kostní dřeně, které neprokázalo infiltraci klonálními plazmocyty, rovněž MIBI a LDCT neprokázalo kostní postižení. Paní je zcela bez obtíží, ORL nález klidný. Prosím o navržení dalšího postupu - sledování ? provést ještě jedno čtení histologie vzorku levé tonsily? Velmi děkuji za odpověď.
Sdílet

Reakce: 2

Dobrý den,
to je trochu komplikované, rozhodně bych navrhl nechat histologii ještě jednou revidovat, protože nález se zdá být v kontextu intenzivní aktinomykózy nejistý. Akumulace plazmocytů jsou v místě chronického zánětu běžným jevem a netroufl bych si to jen takto uzavřít jako malignitu. Úplně se přiznám, že nevím co v histologii znamená "pravděpodobnost 2", naši patologové to nepoužívají. Tedy zcela jistě revize histologie na 1. místě.

díky za dotaz. Já bych vše považoval za vyřešené. Pokud je to EMP v tonsile, která je extirpována (a není zcela jisté, zda se o EMP jedná), samotná operace by měla být kurativní postup a dále bych jen pac.sledoval (tím myslím, že není nutná adjuvatní aktinoterapie)

Další případy

Zhodnocení léčebné odpovědi po prvním cyklu indukce

Pacientka měla vstupně (1.2.2022) paraprotein v moči 1,512 g/den, FLC/l 1217,31 mg/l. V D1C2 (22.3.2022) pacientka nepřinesla sbíranou moč, proto nemohl být vyšetřen paraprotein v moči, tzn. že nemohlo být potvrzeno snížení paraproteinu v moči o 90 %...

1 23. 6. 2022 Číst více

Je léčebná odpověď po C2 stále „Stable Disease“?

Již na tomto portále jednou řešený pacient měl vstupně paraprotein v moči 2,26 g/den. Po ukončení C2 se paraprotein snížil na 0,459 g/den, tzn. snížení o 80 %, to by dle kritérií odpovídalo SD. FLC se od baseline snížilo o 67 %, to odpovídá PR. Neměl...

2 16. 6. 2022 Číst více

Hodnotit podle FLC nebo podle Bence-Jones?

Pacient měl vstupně (1.2.2022) FLC/k 1006,77 mg/l a paraprotein v moči 2,26 g/den. Je pacient hodnocen podle FLC nebo podle Bence-Jones? Mockrát děkuji za odpověď.

2 13. 6. 2022 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematoonkologie.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.