Second opinion pro lékaře

Ložiska na RTG lbi

Myelom
31. 1. 2022
» Přehled případů » Myelom » Ložiska na RTG lbi

Dobrý den, ráda bych Vás touto cestou poprosila o konzultaci a doporučení dalšího postupu. 53-letému pac. byl po pádu z regálu dělán RTG lebky , kde bylo popsáno několik okrouhlých ostře ohraničených projasnění velikosti do 5mm. - KO v normě, perif. krevní nátěr - penízk. - FW 9/45, v bioch. urea, kreat, KM, LDH, Ca, PSA-T, CB, Alb, B2M - v normě, ALT 1.28, AST 0.87, P 0.78 - ELFO séra: bez paraproteinu, zvýš. frakce alfa1 globulinů, Ka/La 0.76, ELFO moči - bez paraproteinu - RTG C,Th, L páteře a pánve bez patol. ložisk. změn, bez komprese, RTG S+P bez patol - MIBI scinti skeletu - fyziol. distribuce MIBI - SP - nízká buněčnost, hodnocení pouze orientační, bez záchytu patol. elementů - OA: v mládí alerg. astma, st.p. zánětu ledvin. pánvičky vpravo, st.p. operaci sy KT manus dx., st.p. operaci lupavých prstů, st.p. IM - zaveden stent - FA: Stacyl, Rosucard - AB: stop kuřák 17 let (dříve 40cig/den) - pac. má fr. žebra po pádu, jinak je bez potíží, občas bolesti zad Prosím o doporučení dalšího postupu. Předem za konzultaci velmi děkuji.

Sdílet

Reakce: 5

Dobrý den,
výše uvedené nálezy jsou spíš proti dg. myelomu, na druhou stranu provedená zobrazovací vyšetření se mohou jevit jako málo senzitivní a na rtg lbi i s možností falešné pozitivity. Pokud jsou rozpaky stran diagnózy, mělo by být provedeno minimálně low dose CT vyšetření skeletu, senzitivita i specificita RTG je velmi nízká a také MIBI (nejde-li o Tc99 scan) nemá při dg. myelomu vysokou validitu, v tomto směru bych dovyšetřil. Je také možné, že se ukáže, že ložiska lbi jsou jen Paccioniho granulace (na CT, ev. MRI)

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobrý den, děkuji moc za odpověď. K doplnění: MIBI scinti bylo 99mTc, kde byla fyziologická distribuce MIBI - máme tedy doplnit ještě low dose CT? Moc děkuji.

drobná ložiska na kalvě do 5 mm bývají celkem obvyklá a pokud nejsou žádné další známky MM (což z Vašeho dotazu vyplývá), nejspíše se o tuto dg. nejedná. Při této velikosti není možné bioptické ověření. Jedinou možností je: a/ dovyšetření celého skeletu, což bylo již provedeno (Tc-MIBI, ověření CT není třeba) b/ pro jistotu kontrolní vyš. za půl roku. Tady bych volil spíš PET/CT. Pokud bude negativní i podruhé, další kontrola není nutná

Souhlasím.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji moc za konzultaci.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Zhodnocení léčebné odpovědi po prvním cyklu indukce

Pacientka měla vstupně (1.2.2022) paraprotein v moči 1,512 g/den, FLC/l 1217,31 mg/l. V D1C2 (22.3.2022) pacientka nepřinesla sbíranou moč, proto nemohl být vyšetřen paraprotein v moči, tzn. že nemohlo být potvrzeno snížení paraproteinu v moči o 90 %...

1 23. 6. 2022 Číst více

Je léčebná odpověď po C2 stále „Stable Disease“?

Již na tomto portále jednou řešený pacient měl vstupně paraprotein v moči 2,26 g/den. Po ukončení C2 se paraprotein snížil na 0,459 g/den, tzn. snížení o 80 %, to by dle kritérií odpovídalo SD. FLC se od baseline snížilo o 67 %, to odpovídá PR. Neměl...

2 16. 6. 2022 Číst více

Hodnotit podle FLC nebo podle Bence-Jones?

Pacient měl vstupně (1.2.2022) FLC/k 1006,77 mg/l a paraprotein v moči 2,26 g/den. Je pacient hodnocen podle FLC nebo podle Bence-Jones? Mockrát děkuji za odpověď.

2 13. 6. 2022 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematoonkologie.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.