Second opinion pro lékaře

Časný relaps perif.T-lymfomu NOS u 73leté fit ženy

Lymfomy a CLL
9. 4. 2022
» Přehled případů » Lymfomy a CLL » Časný relaps perif.T-lymfomu NOS u 73leté fit ženy
73letá fit žena bez komorbidit , od 6/21 trpí B-symptomy a uzlinovým sy., 8/21 histologicky z LU v třísle perif.T-lymfom NOS, 9/21 TB-histologie : mírná infiltrace T-lymfomem, cytogenetika-t(4,12) zahrnující kryptickou deleci genu TET2/4q24/, 9/21 CT perif.LU do 3cm, retroperitoneální lymfadenopathie 2-3cm, lehká splenomegalie 13x6cm, PET/CT bez patologie od 10/21 - 2/22 podáno 6xCHOP s aplikací G-CSF s dobrou snášenlivostí, bez větších komplikací , s regresí perif.LU dle UZ již po 3.cyklech, cca za 6.tý po posledním cyklu návrat B-symptomů, dle UZ opět progrese uzlin.sy periferní LU 3-4cm, progrese splenomegalie 17x7cm, nově ložiska na kůži-histologicky perif.T-lymfom NOS, v infiltrátu hojnější CD30poz buňky vzhledu centroblastů, které nemají zřetelnou RS-like či Hodgkin like morfologii-čekáme na II.čtení. Jakou léčbu časného relapsu perif.T-lymfomu NOS indikovat ?? možnost klinické studie??? CAVE: pacientka alergická-Penbene, Paralen, kontrastní l. - exanthém, otok, má u sebe pohotovostní balíček a z tohoto důvodu jsme již další CT s kontrastní látkou neindikovali/po vstupním CT alergická reakce s nutností observace na ARO/ Moc děkuji za Vaše návrhy.
Sdílet

Reakce: 3

Dobrý den,

děkuji za zaslání zajímavého případu.

Stran léčby 1.linie - pokud byl nádor CD30+ již vstupně, bylo by bývalo možné podat modernější terapii BV-CHP s brentuximab vedotinem (má úhradu v ČR pro CD30+ PTCL, ale jen na centrech) - i když dle studie Echelon-2 byl význam přidání BV menší než u skupiny ALCL nemocných.

V případě relapsu již bohužel BV úhradu nemá a muselo by se o něj žádat na poj.přes paragraf 16, navíc data u skupiny PTCL-NOS v relapsu jsou velmi omezená.

Při věku 73let je provedení autologní transplantace již asi mimo možnosti, proto bych nyní volil nějaký záchranný režim 2.linie typu GDP. Prognóza je ale bohužel při takto časném relapsu nedobrá. Klinická studie pro pacienty s relapsem PTCL bohužel v ČR nyní dle mých informací neprobíhá, aktuální přehled je vždy na www.lymphoma.cz.

Stran kontrastu - lze jak CT, tak i CT/PET provádět nativně, bez kontrastu, i když výpovědní hodnota vyšetření je o něco nižší.

Držíme palce,

s pozdravem,

David Belada

Děkuji za kazuistiku.
K tomu, co již bylo uvedeno výše bychom zvažovali:
- brentuximab vedotin, asi bychom zadali rovnou o povoleni s bendamustinem - byt jsou limitovana data
- krome gemcitabinoveho rezimu i bendamustin
- v pripade nemoznosti provest CT s kontrastem volime i celotelovou MR

- jen pro upresneni: v dobe dg nemela kozni postizeni?

S pozdravem Marek Trneny

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobrý den, moc děkuji za rychlé odpovědi, ještě doplním ,že pacientka vstupně nebyla CD 30 poz. a kožní postižení měla až při relapsu, vstupně ne. Díky Vašim doporučením bude pacientka léčena na vyšším pracovišti režimem GDP+brentuximab. Velice oceňuji tuto možnost dalších názorů na konkrétní případ a hlavně rychlost získání dalšího názoru...po telefonu by to trvalo jistě déle v rámci vytíženosti všech. Moc děkuji a zdravím.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

DLBCL

Dobrý den, dovolil bych se na Vás obrátit s konzultací ohledně terapie naší pacientky. 70letá pacientka s CHOPN, arteriální hypertenzí a neuropathii na terapii, byla v 02/2022 byla vyšetřená v nemocnici pro bolesti krční páteře. Dle vyšetření byla...

3 5. 4. 2022 Číst více

Podání EVUSHELD - preexpopziční profylaxe COVID

Prosím kolegové zda máte nějaká doporučení komu podávat přípravek EVUSHELD (tixagevimab a cilgavimab) jako preexpoziční profylaxi imunokompromitovaných pacientů zejména co se týče lymfomů léčených anticd20 léčbou či jiná doporučení praktická k tomut...

2 16. 3. 2022 Číst více

Primární mediastinální lymfom

Dobrý den, ráda bych se poradila stran terapie u pacientky r. 73 s nově dg. primárním mediastinálním lymfomem dle biopsie z tu masy mediastina. Epikríza: pacientka ( zdravotní sestra) odeslána z interní ambulance od 10/2021 progredující únava a...

3 11. 3. 2022 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematoonkologie.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.