Second opinion pro lékaře

59letý nemocný s AML s 50-60 % blastů ve dřeni a s monosomálním karyotypem

Akutní leukémie Myelodysplastický syndrom
20. 9. 2021
» Přehled případů » Akutní leukémie Myelodysplastický syndrom » 59letý nemocný s AML s 50-60 % blastů ve dřeni a s monosomálním karyotypem
59letý nemocný s AML s 50-60 % blastů ve dřeni a s monosomálním karyotypem, včetně tp53 mutace, v dobrém celkovém stavu a s mírnou pancytopenií v krevním obrazu. Je nepochybně indikována alogenní transplantace kostní dřeně, Azacytidin i venetoclax nemají úhradu a v žádosti na par. 16 byly zamítnuty. Podali byste před transplantací intenzívní chemoterapii (typu 7+3) anebo provedli alogenní transplantaci rovnou (upfront?). Děkuji.
Sdílet

Reakce: 2

Nejednoduché rozhodnutí - u pacientů s uvedeným typem AML je potenciál klasické chemoterapie (typu 7+3) poměrně nízký (CR <50%) a naopak chemoterapie může způsobit komplikace, které by mohly kompromitovat následnou transplantaci.
Rozhodně bych vše probral s pacientem - vysvětlil rizika i výhody obou postupů. Pokud by nemocný neměl preference, tak bych se spíše klonil k tomu chemoterapii podat, nicméně rozhodnutí by bylo ovlivněno i dostupností dárce.

MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
MUDr. Pavel Jindra, Ph.D. 20. 9. 2021 11:35

AML s těmito nálezy patří mezi prognosticky nepříznivé. Jak již píše pan Dr. Jindra - kurabilní potenciál 3+7 je nízký a samozřejmě navyšuje riziko dalších komplikací, které celou léčbu ovlivní. Nicméně alogenní transplantace je jednoznačně indikována. Kombinace Azacytidin + Venetoclax byla zamítnuta.

Takže - Otázkou je zda před aloT podat indukční léčbu 3+7 nebo transplantovat up-front bez indukční terapie.
Předpokládám, že je již nalezen vodný dárce hematopoetických kmenových buněk.

Dosažení kompletní remise před alogenní transplantací ovlivňuje dlouhodobé výsledky alogenní transplantace. Proto bych se přikláněl podat chemoterapii 3+7 a následně transplantovat. Lze také zvážit provedení tzv sekvenční alogenní transplantace, kde přibližně 5 dnů po skončení indukční terapie (reindukční terapie) navazuje alogenní transplantace. Rozhodnutí o přístupu je nutné posoudit na základě Vašeho stavu a dalších interních onemocnění a dostupnosti dárce.

Další případy

SAA-hypoplastický MDS

21letý muž přijatý pro pancytopenii (leuko 1,8, Hb 47, trombo 3, v diffu pouze lymfocytoza - 0,77, seg 0,15, mono 0,03, eo ,001). Cytologie BM - hypocelulární s realtivním zmnožením lymfocytů, pouze diskrétní dysplastické změny. Histologie trepanobio...

4 8. 3. 2022 Číst více

Nově dg. CMML 1-2

Dobrý den, ráda bych vás touto cestou požádala o konsultaci a doporučení dalšího postupu. 74letý muž od 3/21 léčen na plicní formu TBC v 9/21 zjištěna těžká pancytopenie- Hb 60, leu 21, trombo 9, léčen symptomaticky ( krevní převody, G-CSF, trombonáp...

5 27. 1. 2022 Číst více

Nově dg. MDS EB-2 vs-postterapeutický

Dobrý den, ráda bych vás požádala o konsultaci a doporučení dalšího postupu. 74-letý muž odeslán k došetření pro pancytopenii ( Hb 91, leu 1.5, tro 51). V anamnéze stp.totální prostatectomii pro Ca prostaty 3/12 a následné radioterapii ( do 2/13), dá...

5 25. 1. 2022 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematoonkologie.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.